Ruska državna naftna kompanija Zarubežnjeft želi u Hrvatsku uložiti više od milijardu eura. Ruska naftna kompanija zainteresirana je za istražne radove u Hrvatskoj te za ulaganja u kapacitete Janafa i gradnju produktovoda Slavonski Brod – Zagreb – Omišalj. Zarubežnjeft se interesuje i za kupnju OMV-ovih benzinskih crpki u Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini. Preko Nestro Save, svoje tvrtke kćeri u Hrvatskoj, Zarubežnjeft u suradnji s Janafom želi sudjelovati u geološkim istraživanjima ležišta ugljikovodika na devet lokacija u Hrvatskoj u što je spreman uložiti više od 100 milijuna eura. Djelomično su to lokacije koje je dosad istraživala Ina. Planirani je udjel Zarubežnjefta u tom poslu 51 posto, Janafa 10 posto, a privatnog kapitala ostatak. Drugi projekt u koji Zarubežnjeft želi ući u Hrvatskoj jest ulaganje u infrastrukturu Janafa, to jest u njegove transportne i skladišne kapacitete.
Ruska državna naftna kompanija Zarubežnjeft želi u Hrvatsku uložiti više od milijardu eura.
To je, kako prenosi HRT, rekao je na konferenciji za novinare u ruskom veleposlanstvu u Zagrebu glavni direktor Zarubežnjefta Nikolaj G. Brunič.
Ruska naftna kompanija zainteresirana je za istražne radove u Hrvatskoj te za ulaganja u kapacitete Janafa i gradnju produktovoda Slavonski Brod – Zagreb – Omišalj. Brunič je potvrdio i interes Zarubežnjefta za kupnju OMV-ovih benzinskih crpki u Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini rekavši da je njegova tvrtka poslala ponudu OMV-u, ali da još nema odgovora.
Preko Nestro Save, svoje tvrtke kćeri u Hrvatskoj, Zarubežnjeft u suradnji s Janafom želi sudjelovati u geološkim istraživanjima ležišta ugljikovodika na devet lokacija u Hrvatskoj u što je spreman uložiti više od 100 milijuna eura. Djelomično su to lokacije koje je dosad istraživala Ina, rekao je Brunič. Planirani je udjel Zarubežnjefta u tom poslu 51 posto, Janafa 10 posto, a privatnog kapitala ostatak.
Drugi projekt u koji Zarubežnjeft želi ući u Hrvatskoj jest ulaganje u infrastrukturu Janafa, to jest u njegove transportne i skladišne kapacitete. Janafov naftovod trenutačno se koristi sa 30 posto kapaciteta, a Zarubežnjeft to želi povećati te spremnike u Omišlju koristiti za skladištenje ruske nafte namijenjene izvozu na spot-tržište. Treći je projekt gradnja produktovoda Slavonski Brod – Zagreb – Omišalj koji bi služio izvozu naftnih derivata neiskorištenih u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, proizvedenih u Rafineriji Bosanski Brod i Ininim rafinerijama, izvijestio je Brunič, uz napomenu da Zarubežnjeft u tom projektu želi imati kontrolni vlasnički i upravljački paket, prenosi HRT.